جزئیات مقاله

تست بارداری

تست بارداری چیست؟؟!
تست های خانگی تشخیص بارداری توسط FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) برای این منظور تایید شده اند. تستهای حاملگی خانگی، وجود یکی از هورمونهای نشانگر حاملگی به نام "گونادوتروپین جفتی انسان" یا hCG را در ادرار نشان می دهد. این هورمون که توسط سلول های جفت تولید میشود، ابتدا هنگامی که تخمک بارور شده، در رحم جای میگیرد (تقریبا 7 روز پس از حامله شدن) در جریان خون شما وارد میشود. سپس میزان هورمون hCG در طی هفته های بعدی در بدن به سرعت افزایش پیدا میکند.
 دقت هر تست در برابر سطوح مختلف hCG، هورمونی که در صورت بارداری تولید میشود، ارزیابی میشود. دقت ذکر شده در بسته بندی دقیقا آن چه که کاربران تصور میکنند، نیست! ممکن است روی تست 99% ذکر شده باشد و خریدار تصور کند که 99% حاملگی ها را تشخیص دهد. ولی این دقیقا درست نیست! ادعای 99% دقت در تشخیص حاملگی باید همراه با مجموعه ای از اطلاعات مانند سطح خاص hCG که برای اثبات این ادعا سنجیده شده است، تعداد روزهایی که از زمانی که قاعدگی که باید رخ میداد گذشته است، و زمانی که نمونه ها تهیه شده است ذکر گردد.
در حقیقت این دقت 99% در مقایسه با سایر تست های بارداری موجود ذکر شده است و بنابراین تمامی این تست ها میتوانند موارد مثبت و منفی کاذب داشته باشند! بنابراین درصورت مثبت بودن، تست آزمایشگاهی بارداری نیز بهتر است انجام شود!
 نحوه استفاده :
- کافی است به مدت حدودا 5 ثانیه (روی بسته بندی ذکر شده) نوار را در ادرار قرار دهید.
- یک زمان مشخص مثلا 1-3 دقیقه (که روی بسته بندی ذکر شده است) قبل خواندن نوار صبر کنید.
- اگر قبل از زمان احتمالی رخ دادن قاعدگی تست را استفاده میکنید  بهتر است برای افزایش دقت تست، از ادرار صبحگاهی استفاده کنید.
 
تداخلات:
 
مصرف مقادیر بالای مایع قبل تست احتمال منفی کاذب (یعنی با وجود حاملگی جواب تست منفی نشان میدهد) تست را افزایش میدهد.
اگر فرد زایمان یا سقط در طول 8هفته گذشته داشته باشد یا فرآورده های دارویی حاوی HCG جهت درمانهای ناباروری استفاده کرده باشد، احتمال مثبت کاذب (یعنی فرد باردار نیست اما جواب تست مثبت نشان میدهد) افزایش می یابد.
 
ارزیابی تست :
 
- معمولا در صورتی که بعد از طی شدن زمان ذکر شده دو خط بر روی نوار ظاهر شد تست مثبت تلقی میشود و اگر تنها یک خط تشکیل شد یا خط دوم کمرنگ بود نیاز به تکرار تست است و در صورتیکه تنها یک خط ظاهرشد جواب تست منفی است.
- بهترین زمان استفاده، حدود 8 روز بعد از زمان تخمک گذاری، حدود روز 23 ام قاعدگی می باشد.
- چنانچه فرد یک رابطه کنترل نشده داشته باشد، تمایل دارد که از احتمال حاملگی خود باخبر شود که در این صورت، بهترین زمان 22 و 23 همان سیکلی هست که رابزطه انجام شده است!
تاکنون دیدگاهی ثبت نشده است


پرسش های خود را با ما در میان بگذارید

آدرس: کاشان-میدان امام خمینی -داروخانه شبانه روزی امام رضا (ع)

تلفن : 03155228086

تلفن همراه :

ایمیل : info@imamrezapharma.ir